pátek 12. září 2014

Okna

Dnes jsme přijeli k baráčku a již jsme se nedostali dovnitř...máme osazená okna a dveře...tak jsme jen smutně kroužili okolo a pořídili alespoň pár fotek zvenčí.


 No, tohle se zase něja nepovedlo. Tentokrát za to můžou ve výrobě..u těchto dveří je "zanedbatelná" díra nade dveřmi cca 8 cm. Na výběr máme:
1.) Nechat si je se slevou
2.) Nechat si udělat nové a správné.
Hádejte, kterou variantu si vybereme.
 Budoucí výlez na terasu.
 Okna do garáže


Pohled od silnice


Biologický septik s pískovým filtrem

A jeden extra chytrej článek z netu:

"Jednoznačná odpověď na otázku, který způsob likvidace odpadních vod je nejvhodnější, neexistuje, protože záleží na celé řadě faktorů. Rozhoduje, zda je dům trvale obydlený či využívaný jen jako rekreační objekt.
A samozřejmě také to, jaké jsou možnosti pozemku a jaké má zadavatel nároky na obsluhu zařízení, zda je v blízkosti vodní tok, do kterého lze přečištěnou vodu vypouštět, a na dalších podmínkách
Na pohled nejjednodušší způsob likvidace odpadních vod představuje jímka neboli žumpa. Jde o vodotěsnou bezodtokou nádrž z plastu, betonu či sklolaminátu. Ke stavbě jímky potřebujeme povolení stavebního úřadu a počítá se s tím, že bude vyvážena na čistírnu odpadních vod, takže nemusíme žádat o povolení k vypouštění odpadních vod. Když si uvědomíme, že každý z nás denně vyprodukuje 100 litrů odpadních vod a za vyvezení jímky zaplatíme přibližně 1 000 Kč (ceny se různí), je zřejmé, že jde o řešení vhodné spíše pro rekreační objekty než pro ty celoročně obývané.
Dokonalejší způsob likvidace odpadních vod zajišťuje septik, který na rozdíl od jímky odpadní vodu pouze neshromažďuje, ale zároveň i předčisťuje. Odpadní vody se v něm, nejčastěji ve třech komorách, postupně zbavují kalu.
Takto vyčištěnou vodu však již, na rozdíl od minulosti, nelze vypouštět do půdy bez dočištění odpadním filtrem, který se zařazuje za septik jako mechanická dočišťovací jednotka.
Co se týče provedení filtru, většinou jde o celoplastový kontejner, který se před uvedením do provozu naplní hrubším pískem.
Je opatřený větracím potrubím a musí být od okolního prostředí vodotěsně oddělený. V případě dobře usazeného filtru celý čisticí provoz probíhá bez pomoci elektrické energie.
Ke stavbě septiku i osazení filtru potřebujete stavební povolení. K vypouštění vod je pak třeba souhlas příslušného vodoprávního úřadu.
Nejdokonalejší způsob likvidace odpadních vod z obytných objektů představují domovní čistírny odpadních vod. Pokud jde o princip jejich fungování, je v zásadě stejný jako u velkých klasických čistíren. Odpadní vody se čistí aerobně biologickým způsobem, při němž je organická hmota rozkládána směsí mikroorganismů potřebujících ke svému životu kyslík ze vzduchu
Celý proces čištění probíhá obvykle ve třech fázích. V první části se provádí hrubé předčištění, v jehož průběhu se oddělí od odpadní vody hrubé nečistoty. Poté následuje druhá fáze čištění, takzvaný aerobní stupeň, kdy dochází k vlastnímu biologickému čištění s následným oddělením kalu, který je produktem čištění, od vyčištěné vody.
Posledním stupněm čisticího procesu je pak přenos produktů čištění (kalu a vyčištěné vody) do prostor určených pro jejich skladování a jejich následné další zpracování.
Domovní čistírny se dělí na kontinuální (s nepřerušovaným průtokem), u nichž jsou splašky čištěny průběžně, a diskontinuální (s přerušovaným průtokem), u kterých se odpadní vody čistí v aktivační nádrži při jejím plnění, po vyčištění se provzdušňování zastaví a po sedimentaci se čistá voda odčerpá.
Vzhledem k tomu, že její zřízení patří do kategorie vodní dílo, povolení k pořízení uděluje příslušný odbor životního prostředí u pověřených stavebních úřadů. Pokud bychom chtěli předčištěné odpadní vody svést drenážním potrubím do podzemních vod, je třeba projekt doplnit o hydrogeologické vyjádření, že v místě vypouštění nedojde ke znehodnocení podzemních vod. Obvykle je požadován vyšší stupeň čištění než při vypouštění do povrchových vod a domovní čistírnu je nezbytné doplnit na odtoku ještě pískovým filtrem, případně lze volit i variantu i vestavěným pískovým filtrem.
V případě zamítnutí žádosti se likvidace domovních odpadních vod řeší pomocí kombinace čistírny odpadových vod a zásobní nádrže na odpadovou vodu. Tato varianta předpokládá další využití odpadní vody, obvykle k zálivce. Důležitý však je stupeň vyčištění. Některé čistírny dokážou vodu vyčistit tak, že ji lze použít jako užitkovou vodu i v domácnost."


Oranžová truba je svod dešťové vody



 A pod zemí to vypadá nějak takhle....šak nám taky přibilo trochu hlíny na zahradě:-)
Komplet se skládá ze dvou samostatných vodotěsných nádob –V první nádobě – septiku – nejprve dochází k biologickému a mechanickému čištění. Tady se hromadí hrubé nečistoty, které jsou organicky rozkládány. Odtud odchází předčištěná voda do další nádoby – pískového filtru – kde pomocí tříděného stálého materiálu ( obvykle štěrku a  písku ) dochází ke konečnému dočištění. Výsledkem je zcela očištěná voda, která je odvedena potrubím  do dešťové kanalizace.









Zdění kolem podpěry a komína


Část vnitřních příček musela být zhotovená z Ytongu namísto z Porothermu. Důvodem byl komín, kvůli kterému nemohly být osazeny cihly z Porothermu, které jsou o něco širší než ty z Ytongu. Na prvním obrázku je krásně zachycena celá příčina. Je to zase další z chybek od stavbyvedoucího. Ale firmě se nemůže zapřít aktivní zájem daný problém vyřešit. Tedy aspoň prozatím to tak vždy bylo.
A když už jsem měla nedobrovolnou možnost vyzkoušet si dva stavební materiály pěkně zblízka, tak musím říct, že jsem ráda, že stavíme z Porothermu a nikoliv z Ytongu. Jde tedy čistě o můj laický pocit z omaku...Ytong na mě působí tak, že kdybych jen trochu víc zabrala, tak se celá zeď odporoučí k zemi. No, asi bych musela ještě hodně posilovat, aby se ta stalo...Ještě, že toho Ytongu tam je velice pomálu.



 Budoucí zašupovačky do šatny.
 A do spíže.

Náprava chyb minulých


Tak nám ten napojovaný věnec pod nosnou traverzou nedával spát...nedával spát ani našemu stavebnímu dozoru a ve finále ani firmě, která nám staví baráček. A přestože to ze začátku bylo označenou za pouhou "vadou na kráse" minulý týden se kvůli té vadě na kráse dala pod věnec ještě jedna traverzička podepřená ocelovým sloupem....hm...
 

 Pohled z dálky - vnitřní příčky jsou již skoro hotovy; v popředí komín.





 Pohled přes obyvák do zahrady a na krásný výhled...chce to tedy ještě trochu fantazie.


 Pohled z obyváku do chodby.


Pohled z šatny směrem do obytné místnosti. Přesně pod tím oknem bude stát jídelní stůl.


A na tohle se budeme dívat z ložnice.


Místo pro budoucí kuchyň.